Dom parterowy czy z poddaszem? Jaki projekt domu wybrać

Osoby stające przed decyzją dotyczącą tego, jak ma wyglądać ich miejsce do życia, często mają sprecyzowaną wizję budynku. Wśród najczęstszych rozwiązań wyróżnia się dom parterowy lub z poddaszem. Kwestia tego, jaki projekt wybrać, uzależniona jest od osobistych preferencji i potrzeb mieszkaniowych. Warto jednak przeanalizować wady i zalety tych dwóch rodzajów budynków, by przekonać się, który z nich najlepiej sprawdzi się jako komfortowe miejsce dla życia.

 

Jaki projekt domu jest lepszy - parterowy czy z poddaszem?

Decyzja dotycząca wyboru projektu najczęściej jest uzależniona od osobistych potrzeb związanych z metrażem i funkcjonalnością obiektu. Choć w obydwu przypadkach można znaleźć propozycję dopasowaną do oczekiwań pod względem wielkości budynku i liczby pokoi, osoby wymagające większej przestrzeni życiowej zazwyczaj wybierają domy z poddaszem użytkowym, a nie parterowe. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że wówczas niezbędne będą schody - może to stanowić niedogodność, zwłaszcza przy obecności małych dzieci, osób starszych lub o ograniczonej sprawności ruchowej. Taki projekt stwarza jednak liczne możliwości zagospodarowania przestrzeni zarówno w górnej, jak i dolnej części budynku. Przyjrzyjmy się bliżej wadom i zaletom tego rodzaju obiektów mieszkaniowych.

 

Zalety i wady projektów parterowych

W pierwszej kolejności omówimy najważniejsze kwestie związane z domami parterowymi. Zaletą takich konstrukcji jest sprawny przebieg budowy ze względu na brak konieczności wykonywania dodatkowych stropów i podłóg. Związane jest to także z nieco niższym kosztem inwestycji niż w przypadku projektów z poddaszem. Ponadto rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji ułatwia poruszanie się. Zaletą domów parterowych jest także możliwość połączenia niemal dowolnego pokoju z wyjściem na taras. Rozwiązanie to przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie możliwość relaksu na świeżym powietrzu.

Wadą obiektów parterowych mogą być natomiast wyższe koszty ogrzewania niż w przypadku domów z poddaszem. Związane jest to z dużą powierzchnią przegród zewnętrznych i dachu oraz niekorzystnym rozkładem energii cieplnej. Ponadto, aby wybrać taki plan budowy, trzeba dysponować przestronną działką o proporcjonalnych kształtach. Za wadę projektów parterowych można uznać także wyższy koszt zakupu materiałów budowlanych do budowy fundamentów i dachu.

 

Domy z poddaszem - jakie są ich wady i zalety?

Alternatywą dla obiektów parterowych są domy z poddaszem użytkowym. Istotną zaletą takich projektów jest energooszczędność - ogrzewane w dolnej części budynku powietrze unosi się i zwiększa temperaturę również w górnych pomieszczeniach. Konieczna jest wówczas szczelna izolacja przegród zewnętrznych i dachu. Warto zwrócić uwagę na kolejną zaletę takich projektów, jaką jest mniejsza powierzchnia zabudowy, dzięki czemu łatwiej jest je postawić na małej działce lub nieproporcjonalnym terenie. W takich przypadkach można także bez większego problemu założyć przydomowy ogród lub zaaranżować rozległą przestrzeń wypoczynkową. Ponadto projekty z poddaszem stwarzają liczne możliwości rozmieszczenia pomieszczeń i ich zagospodarowania, dlatego są chętnie wybierane przez duże rodziny, ale nie tylko.

Wśród wad takich domów można wyróżnić wyższe koszty budowy związane z wykonaniem schodów, dodatkowych podłóg i stropów. Należy wówczas zadbać także o izolację termiczną poddasza. Wadę często stanowią odgłosy opadów atmosferycznych uderzających o dach, jak również koszt zakupu specjalnych okien. Inwestorzy mogą też negatywnie postrzegać możliwości zagospodarowania przestrzeni ze względu na obecność skosów.

 

Wybór projektu domu parterowego lub z poddaszem

Ostateczna decyzja dotycząca wyboru konkretnego rozwiązania uzależniona jest od osobistych preferencji i sytuacji życiowej. Warto jednak mieć na uwadze zarówno zalety, jak i wady domów parterowych oraz z poddaszem.

Warto zwrócić też uwagę na jakość materiałów wykorzystanych do budowy - powinny być ciepłe i ekologiczne. Wymagania w tym zakresie spełnia firma Querko oferująca indywidualne podejście do klienta z uwzględnieniem jego oczekiwań związanych z budową domu parterowego bądź z poddaszem - zapraszamy do sprawdzenia szczegółów na naszej stronie.